Program prac społecznie użytecznych został wprowadzony jako instrument aktywizacji społeczno-zawodowej.
Skierowany jest do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, jednocześnie korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, które podjęły uczestnictwo w ww. formach w wyniku skierowania Powiatowy Urząd Pracy.
Prace społecznie użyteczne wykonywane są w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej. Osoby kierowane są do wykonywania następujących rodzajów prac, m.in.: prace porządkowe, prace remontowe, konserwatorskie, pomoc kuchenna, opiekun osób starszych, pomoc biurowa.
Zatrudnianie osób bezrobotnych odbywa się na mocy Porozumienia zawieranego pomiędzy Gminą Starachowice- Centrum Usług Społecznych, a Powiatem Starachowickim- Powiatowym Urzędem Pracy w Starachowicach, który określa zasady, tryb organizowania i finansowania prac społecznie użytecznych wykonywanych na rzecz Gminy Starachowice. Prace społecznie użyteczne realizowane są ze środków własnych gminy i refundowane w wysokości 60% przez Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach.
Osoba bezrobotna wykonuje prace społecznie użyteczne w miejscu zamieszkania lub pobytu w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych bezrobotny otrzymuje świadczenie pieniężne w wysokości 12,20 zł za każdą przepracowaną godzinę. Jest to dochód nieopodatkowany. Świadczenie to podlega waloryzacji. Wszelkie nieobecności usprawiedliwiane są na podstawie przedstawianych zaświadczeń lekarskich lub oświadczeń osób uczestniczących jednak wynagrodzenie wypłacane jest tylko za przepracowaną ilość godzin.
Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne zobowiązana jest do:
- sumiennego wykonywania pracy w miejscu, czasie i w sposób wskazany przez jednostkę, w której jest zatrudniona,
- przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania prac społecznie użytecznych porządku, dyscypliny i zasad bezpieczeństwa,
Ma prawo do:
- bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż w trakcie wykonywania prac społecznie użytecznych zachowuje status bezrobotnego,
- korzystania z ofert pracy będących w dyspozycji Urzędu Pracy, szkoleń i innej aktualnej oferty skierowanej do osób bezrobotnych.
W 2025 r. do wykonywania prac zostało skierowanych 20 osób. Okres realizacji prac społecznie użytecznych 6.02.2025 r. do 31.12.2025 r.
Ewentualne pytania prosimy kierować do pracowników socjalnych CUS lub pracowników Klubu Integracji Społecznej CUS, zajmujących się bezpośrednio obsługą i organizacją prac społecznie użytecznych:
Klub Integracji Społecznej, Galeria Skałka, al. Armii Krajowej 28 lokal 104 (I piętro) tel. 504-206-900
Podstawa prawna:
1. Dz.U.2025.0.214 t.j. - Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 1.
2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2447).
Dodatkowe informacje znajdują się po linkiem: Powiatowy Urząd Pracy